Дата и час: Сря - 13 Ное 2019, 12:31

Отговори на тема  [ 176 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Следваща
 Прогресив рок / Прогресив метъл 
Автор Съобщение
Аватар

Мнение Re: Прогресив рок / Прогресив метъл
Прогресивът за мене е развитие на рока, развиване/разработване на музикална тема във времето - музикално, идейно, инструментално, (понякога и театрално), както в класиката. Определено е за хора с по-високо ниво на възприемане.
Рокът може да е всякакъв - плебей, аристократ, анархист, аутсайдер, непукист, мачо, супермен... кой каквото търси в него, сигурно ще го намери. :wink:
Носталгия не - по-скоро осъвременяване и "рокясване" на класиката. :wink:
Прогресивът е както стил със свои характеристики, така и съответния подход, внесен в другите стилове.

Така е Шарпи, след куфежите и първосигналния кеф трябва да има и нещо за въображението. :wink:

Останалото го е казал Килджой. 8)

Нед - 17 Окт 2010, 04:36
Профил
Аватар

Джони бой, човек, как точно една загубена кауза те накара да изгубиш цял час за абсолютните й глупости? Или желанието да си изнесеш урока надделя, като дебело подчертавам, че повече от бира няма да изкопчиш от мен за него... :P :lol:
Рокът Е плебей. Това е аксиома. Въпреки това, всеки може да привиди в него каквото си пожелае. За метълът никой, нищо не забелязвам да е коментирал тук.
Не знам какво си е мислил сутрин Г-н Фрип, може и да се е чудил духовна или физиологична е ерекцията му, но пък групата на живота му е била за него начин за правене на нещата. Други са го дефинирали и класифицирали. В тази връзка, когато Йън Андерсън при гостуването си в Пловдив, заяви в едно интервю, че някои от нещата, които прави нямат нищо общо с рока, аз четях навсякъде, включително и тук, определения точно какъв рок бил свирил. Просто поредните примери за различния подход на прогресива към жанровете и надделяването на слушателската претенция над авторовата. И няма сблъсък "на европейският начин на мислене с американската музика". Едни творци (предимно британски) са видели изчерпването на парадигмата на рока, какъвто е бил в края на 60-те и началото на 70-те и са тръгнали по пътя на извисяването му към европейската класическа традиция, но в неговите рамки и с неговите изразни средства. Друго обяснение е, че тази парадигма и изразните й средства са им били недостатъчни за изразяване на техните идеи. Аз не зная кое е вярно, други творци са избрали други пътища, които по-късно прогресивът също опитва да възвиси ( като метъла например), но кризата и изчерпването на тогавашния рок е причина за жанровото роене. Но само прогресивът притежава визионерската воля за мощ (не за власт) по Ницше, методично и с подходящите декори да налага своята генетично заложена елитарност, която сюблимира и в слушателската претенция за възвишено и/или различно.
С психеделика и наркотиците нямам опит, но ми се струва невероятно и нелогично музика да засилва ефекта от наркотични вещества, по-добре би се справил по-силен наркотик мисля. А защо другите сетива не се използват в тази посока? По скоро смятам, че психеделика като музика е извлечен и привнесен от необятните ЛСД полета примерно, като звуков спомен от наркотичните търсения на просветление.

"Ако тря да говорим за възвишеност на прогресив рока, то тя идва от факта, че рок музиката като цяло до тогава се е правила (и слушала, но това що се отнася до американския рок) от не много образовани хора и прога я вдига на едно по-високо интелектуално ниво. " - Това си го прочети на глас, бавно и внимателно. Абсолютен "пирон" в контекста на темата.
И за краут "ритъма" да кажа. Ми не ме кефи звука на немската металургия и машиностроене в главите на надрусаните шваби. Гаден шум си е за мен този линк. Но виж, ако прогът е британец, то индъстриъла си е немец. Факт, който много добре са осъзнали и разчели любимците ми в жанра Hanzel und Gretyl .

Пон - 18 Окт 2010, 04:17
Профил

DESTROYER написа:
Джони бой, човек, как точно една загубена кауза те накара да изгубиш цял час за абсолютните й глупости? Или желанието да си изнесеш урока надделя, като дебело подчертавам, че повече от бира няма да изкопчиш от мен за него... :P :lol:
Рокът Е плебей. Това е аксиома. Въпреки това, всеки може да привиди в него каквото си пожелае. За метълът никой, нищо не забелязвам да е коментирал тук.
Не знам какво си е мислил сутрин Г-н Фрип, може и да се е чудил духовна или физиологична е ерекцията му, но пък групата на живота му е била за него начин за правене на нещата. Други са го дефинирали и класифицирали. В тази връзка, когато Йън Андерсън при гостуването си в Пловдив, заяви в едно интервю, че някои от нещата, които прави нямат нищо общо с рока, аз четях навсякъде, включително и тук, определения точно какъв рок бил свирил. Просто поредните примери за различния подход на прогресива към жанровете и надделяването на слушателската претенция над авторовата. И няма сблъсък "на европейският начин на мислене с американската музика". Едни творци (предимно британски) са видели изчерпването на парадигмата на рока, какъвто е бил в края на 60-те и началото на 70-те и са тръгнали по пътя на извисяването му към европейската класическа традиция, но в неговите рамки и с неговите изразни средства. Друго обяснение е, че тази парадигма и изразните й средства са им били недостатъчни за изразяване на техните идеи. Аз не зная кое е вярно, други творци са избрали други пътища, които по-късно прогресивът също опитва да възвиси ( като метъла например), но кризата и изчерпването на тогавашния рок е причина за жанровото роене. Но само прогресивът притежава визионерската воля за мощ (не за власт) по Ницше, методично и с подходящите декори да налага своята генетично заложена елитарност, която сюблимира и в слушателската претенция за възвишено и/или различно.
С психеделика и наркотиците нямам опит, но ми се струва невероятно и нелогично музика да засилва ефекта от наркотични вещества, по-добре би се справил по-силен наркотик мисля. А защо другите сетива не се използват в тази посока? По скоро смятам, че психеделика като музика е извлечен и привнесен от необятните ЛСД полета примерно, като звуков спомен от наркотичните търсения на просветление.

"Ако тря да говорим за възвишеност на прогресив рока, то тя идва от факта, че рок музиката като цяло до тогава се е правила (и слушала, но това що се отнася до американския рок) от не много образовани хора и прога я вдига на едно по-високо интелектуално ниво. " - Това си го прочети на глас, бавно и внимателно. Абсолютен "пирон" в контекста на темата.
И за краут "ритъма" да кажа. Ми не ме кефи звука на немската металургия и машиностроене в главите на надрусаните шваби. Гаден шум си е за мен този линк. Но виж, ако прогът е британец, то индъстриъла си е немец. Факт, който много добре са осъзнали и разчели любимците ми в жанра Hanzel und Gretyl .

Прочетох с внимание.

Поздрави!
:)

Пон - 18 Окт 2010, 08:41
Профил
Аватар

Отговорих ти само защото ми писна хората в този форум да изказват подигравателни коментари спрямо мненията ми. Обикновенно си замълчавам, защото знам, че така нито се води разговор, нито се стига до нещо смислено. Не виждам какъв е смисъла да продължаваме разговора, то е все едно лъв да си говори с крава (без значение кой кое е). Няма как да се разберат.

Кажи ми само защо прогресив рокът тря да е нещо повече от другите?

Пон - 18 Окт 2010, 22:27
Профил
Аватар

Да сме наясно, ако си видял обида, пренебрежение или подигравка в коментарите ми към себе си или някой друг, съжалявам и се извинявам, не това е била целта ми. Исках да видя разсъжденията и аргументите по тезата на списващите в темата. След като заявяваш обаче
Цитат:
че така нито се води разговор, нито се стига до нещо смислено

определено смятам, че беше редно да видя твоите преди да определяш чуждото мнение като глупаво, крайно изказано, неадекватно и абсурдно формулирано.
Не съм казвал, че прогът "трябва" да е нещо повече от другите. Твърдя, че това е неговата същност като претенция.

Вто - 19 Окт 2010, 01:58
Профил
Аватар

Karnivool
Изображение

Няма да пускам досадни факти, за които не съм сигурна, само ще кажа, че имат два официални албума досега:
Themata - Independent/MGM (7 February 2005)
Sound Awake - Cymatic/Sony (5 June 2009)

Sound Awake ме трогна доста яко. Не знам, на моменти си мисля как звучи прекалено мейнстрийм, но после албумът свършва, и ми се прищява да го извъртя пак, и пак...
Реших да не правя тема за тях във форума, защото ще ме боли, след като постои малко, и после изчезне в небитието.
Ето и две песновки-
Simple Boy
Cote

Сря - 03 Ное 2010, 19:14
Профил

Открих си и в момента слуша една великолепна полска прог група-
DISPERSE.Албумът се казва-JOURNEY TO THE HIDDEN GSRDENS 2010
Просто невероятна музика!
Поляците от къде извадиха толкова прог групи,нямам идея но са разкошни...
Силно препоръчвам!

Чет - 23 Дек 2010, 22:26
Профил

BREADFAN написа:
Открих си и в момента слуша една великолепна полска прог група-
DISPERSE.Албумът се казва-JOURNEY TO THE HIDDEN GSRDENS 2010
Просто невероятна музика!
Поляците от къде извадиха толкова прог групи,нямам идея но са разкошни...
Силно препоръчвам!

Аз съм във възторг от полската прог сцена! сега тамън съм на Amarok: http://www.youtube.com/watch?v=L3y7WYdEpqM&feature=related

Чет - 07 Апр 2011, 18:05
Профил ICQ

Fates Warning Eye To Eye
http://www.youtube.com/watch?v=xhGQ2cFT ... re=related

Сря - 13 Апр 2011, 16:19
Профил
Аватар

Soft Machine - Third (Full Album)
http://youtu.be/Ovor_ZWrAm8
Robert Wyatt - Rock Bottom
http://youtu.be/1l2YIdDX5hQ

Вто - 03 Юли 2012, 01:18
Профил
Аватар

https://www.youtube.com/watch?v=YilkwuA ... r_embedded - Днес в градинката на Кравай пред НДК (:

Нед - 19 Авг 2012, 17:04
Профил
Аватар

Няколко предложения реализирани през 2012,които според мен си заслужават

In the Silence - A Fair Dream Gone Mad (за дебютен албум като този много групи могат само да мечтаят.Независимо ,че се усещат влияния,албума звучи оригинално и е добро попадение за феновете на Opeth , Katatonia ,Porcupine Tree и Anathema )

Изображение

To-Mera - Exile (харесвам гласът на вокалиската Julie Kiss , но и албума е много "барнат" музикално с много добри преходи и интересни стилови смесвания.Най-добрия им албум до сега според мен)

Изображение

Presto Ballet - Relic Of The Modern World (Без да е гениален и модерен албума ми хареса и смятам , че си струва )

Изображение

Spheric Universe Experience - The New Eve (принципно не харесвам точно този стил на прогресив,много модерно ми звучи.Понякога човек залита по нещо без да може да го спре)

Изображение

Prototype - Catalyst (тук има доста траш елементи и "агресия",което мен лично ме кефи,но надали ще се хареса на традиционалистите)

Изображение

Saga - 20/20 (феновете на групата ще го оценят подобаващо,за мен този албум си е чисто удоволствие)

Изображение

Rush - Clockwork Angels (това просто е "черешката на тортата" тази година за мен , може би не очаквах толкова силен албум)

Изображение

Marillion – Sounds That Can’t Be Made (не примирам за Marillion със Steve Hogarth,но това може би е най-добрият им албум с него)

Изображение

Threshold - March of Progress (тук няма да коментирам излишно,защото нямам думи.Перфектен албум )

Изображение

Чет - 25 Окт 2012, 11:42
Профил
Аватар

Понеже се чудех къде да го бодна: http://www.ultimate-guitar.com/news/ent ... lbums.html
Класацията е страхотна, а и се разбира в каква поредност трябва да се слуша Lateralus на Tool.

Съб - 24 Ное 2012, 12:05
Профил
Аватар

Днес преслушах това и ми хареса толкова ,че да го споделя :P Ако харесвате Marillion ще ви хареса

Изображение

Comedy Of Errors - FANFARE & FANTASY (2013)

Songs / Tracks Listing

1. Fanfare For The Broken Hearted (9:06)
2. Something She Said (7:17)
3. In A Lifetime (4:40)
4. Going For A Song (8:33)
5. Merry Dance (4:57)
6. The Cause (9:29)
7. Time's Motet* And Galliard (8:05)
8. Remembrance (4:00)
9. The Answer (9:30)

Line-up / Musicians

- Joe Cairney / vocals
- Jim Johnston / keyboards and backing vocals
- Bruce Levick / drums
- Mark Spalding / guitars, bass and backing vocals
- John Fitzgerald / backing vocals

Може да се дръпне от тук

Нед - 21 Юли 2013, 14:15
Профил

http://www.youtube.com/watch?v=uLtXdIUt21M

Съб - 19 Окт 2013, 20:31
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 176 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Следваща