Дата и час: Вто - 19 Ное 2019, 08:04

Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
 Cream 
Автор Съобщение
Аватар

Мнение Cream
Бе слушам си аз за пореден път дискографията на Cream и си харесах една песен, викам чакай да я споделя с хората от форума и се сещам, че няма тема за тях...

Изображение

Именно Cream, повече от всяка друга група, променят лицето на британската рок музика. Те взели смесицата от блус и рок от пионери в стила като Alexis Korner и John Mayall и я поставили на непознати преди това височини. В групата имало ниво на импровизация присъщо за свободния джаз. Всъщност музиката им има 3 слоя: поп мелодия, дълги сола вдъхновени от свободния джаз и движещи rhythm'n'blues барабани. Те си позволяват да използват китарни дисторции (distortions, някой музикант да помага с по-точен превод) и дисонантни (нехармонични) сола, които шокирали публиката израснала с the Beatles.

Cream била най-успешната от възраждащите блуса групи, карайки британския рок, който по това време все още се хранел с поп мелодии, изцяло да промени посоката си. The Who вече се опитали да направят това, а the Rolling Stones и the Yardbirds вече правели блус по революционен начин, докато Bob Dylan експериментирал с дълги актуални песни в Blonde On Blonde (много добър албум :) ). Но именно Cream направили така, че да се образува нов стил. Те променили формата на рок песните: дълги свободни импровизации, записани на живо(след това и джимарата записва по същия начин), вместо типичните 3 минутни песни със строфа и коплет записвани в студио.

Членовете на групата се събрали през есента на 1966, всички вече ветерани на блуса. Същият този китарист Ерик Клептън, който разкрил таланта си в Yardbirds и участвал в легендарните записи на Bluesbreakers заедно с John Mayall. Барабанистът Peter "Ginger" Baker, опитен с много видове ударни инструменти, свирил през 1960 с нигерийския музикант Fela Anikulapo Kuti и през 1962 с Alexis Korner и the Graham Bond Organisation (много влиятелна група по онова време). Басистът Jack Bruce, свирил в някои от групите с Джинджър преди да се присъедини към Manfred Mann. Брус и Клептън се срещнали в Powerhouse, краткотрайна група събрана от John Mayall. В Cream тези трима виртуози просто брали плодовете от опита им в лондонските клубове, като давали на рок сцената дълги, електрически и шумни импровизации.

Групата продала 15 милиона албума за 3 години, рекорд за който дори the Beatles не могли да си мечтаят.

Вероятно са били доста надценени по онова време, но едва ли има човек, който ще отрече, че хард рокът се е родил от баса на Брус и превзетите изкривявания на Ерик “Бавната ръка” Клептън.

Фактът, че Брус и Бейкър не се понасяли много(в GBO те дори се съботирали един друг и често се биели на сцената), предвещавал бързия срив на тази супер група. И все приносът им към развитието на рок музиката е огромен.

Studio albums

1966 Fresh Cream
1967 Disraeli Gears
1968 Wheels of Fire
1969 Goodbye

Live albums
1970 Live Cream
1972 Live Cream Volume II
2005 Royal Albert Hall London May 2-3-5-6 2005

http://en.wikipedia.org/wiki/Cream_(band)
http://www.ginger-baker.com/
http://www.clapton-online.com/clapton/m ... 10568.html
http://twtd.bluemountains.net.au/cream/ ... ncerts.htm
http://www.rollingstone.com/reviews/alb ... m=CDreview

Сря - 28 Яну 2009, 15:11
Профил
Аватар

Мнение 
10х колега Killjoy за темата!

единственото което мога да кажа за тях е - велики!!!

пз с ...I'm so glad, I'm so glad, I'm glad, I'm glad, I'm glad...

a какво мислите за албума на BBM (Bruce Baker Moore), поне на мен ми е много любим, а пък за джинджър на обложката просто нямам думи, една от най-яките обложки евър!!!

Изображение

п.п. обаче мисля, че всякакви сравнения между тях и cream, както и м/у муур и клептън, биха били неуместни в една интелигентна компания като нашата, нали? :)

---

...if I can't be my own, I'd feel better dead...

member of KYUSS Movers Inc. We Specialize In Very Long Trips...

Чет - 29 Яну 2009, 13:10
Профил ICQ WWW
Аватар

Мнение 
А тази албум съм го проспал :shock: :evil:
А и до колкото знам Ginger Baker, след като отива в Нигерия през 70те издава страшно много неща... ама нъц, нищо не съм видял от тях
Имам само някви неща на Ginger Baker's Air Force

А Gary Moore е пичага, но Клептън е съвсем друга работа :)
както гласял един надпис на стена в Лондон: "Clapton is god", това обаче преди да се появи Джими :)

Последна промяна Killjoy на Чет - 29 Яну 2009, 14:56, променена общо 1 път

Чет - 29 Яну 2009, 13:31
Профил
Аватар

Мнение 
Killjoy написа:
А тази албум съм го проспал :shock: :evil:
А и до колкото знам Ginger Baker, след като отива в Нигерия през 70те издава страшно много неща... ама нъц, нищо не съм видял от тях
Имам само някви неща на Ginger Baker's Air Force

А Gary Moore е пичага, но Клептън е съвсем друга работа :)
както гасял един надпис на стена в Лондон: "Clapton is god", това обаче преди да се появи Джими :)

като повечето албуми излезнали през '94 и този е велик, нишу че не е от сиатъл ;)

---

member of KYUSS Movers Inc. We Specialize In Very Long Trips...

Чет - 29 Яну 2009, 13:37
Профил ICQ WWW
Аватар

Мнение 
Относно Крийм мога да кажа само хубави неща. Не знам защо обаче се подценява толкова и рядко присъства в плейлистите на радиата, обикновено само с White Room или Sunshine Of Your Love (не че не ги харесвам двете песни, втората ми е особено любима).

Чет - 29 Яну 2009, 13:47
Профил
Аватар

Мнение 
alexinchains написа:
като повечето албуми излезнали през '94 и този е велик, нишу че не е от сиатъл ;)

---

Аз от '94 само световното си спомням :lol:

ОН: Та песента, която много ми хареса онзи ден е Dance the night away. Текста е на поета Pete Brown, който често работи с групата. И е много як текст! :)
http://www.youtube.com/watch?v=Ma1EHIlHg18

Чет - 29 Яну 2009, 13:49
Профил
Аватар

Мнение 
Ебати, сто пъти почнах да пиша някакви неща и ми се струват тъпи! Преди време имаше едно предаване Златните години на рокенрола с Джон Себестиан-онзи от Лавинг спуунфул (а как яко пее Джак в Spoonfull) та там пуснаха едно изпълнение от Филмор Йист, където Джинджър беснее яко, а публиката е в екстаз!
Май от този концерт е дванайсетминутната версия на Sunshine of....
Като им слушам концерта от 2005 и си мисля, че Джинджър е на 65 там и....
А BBM като проект обещаваше и още един албум, ама не са се събрали кучетата явно

Чет - 29 Яну 2009, 14:00
Профил
Аватар

Мнение 
Редовно си гледам прощалния им концерт в Royal Albert Hall от 1968ма година. Смазващо свирене и импровизация!

Вто - 03 Фев 2009, 11:20
Профил ICQ
Аватар

Мнение 
като каза kurtz spoonful

Цитат:
Beginning in the 60s, this cover of Howlin’ Wolf’s classic recording, authored be Willie Dixon, was an anthem of the hard drug wing of the counter culture movement. The chorus of this laconic paean in praise of Wolf’s soul satisfying lover ironically became associated with the launching pad of an i.v. drug user’s tool kit; the spoon. Interestingly this dynamic, where the chorus of a song overwhelms the composition’s textual intent, is very often in evidence: especially in pop music. Another famous example would be The Police’s hit song “Roxanne”. The story line in this song is a plea to Roxanne, that she does not have to be a lady in red; she doesn’t “have to put on” that light. The deliciously repetitive and famous line seems to be urging the exact opposite; put it on, with the assumed result that Roxanne will take it off; and for who?

Eric Clapton would fall, or had already fallen into the one way cul-de-sac which romanticized the hard drug “spoonful” as did I and thousands of hipsters of our generation. Thankfully, after a seeming infinity of wheel spinning, many emerged. Clapton’s musical contributions are legendary. We can only speculate regarding the effect that the “spoonful” may have had upon his musical genius and his legacy.

Сря - 25 Ное 2009, 15:10
Профил
Аватар

Мнение Re: Cream
Изображение

Jack Bruce е починал вчера
R.I.P :cry:

Нед - 26 Окт 2014, 10:25
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 10 мнения ]